EFR32BG29 Common Specs
Low Power Wireless System-on-Chip
- High-performance 32-bit 76.8 MHz ARM Cortex®-M33 with DSP instruction and floating-point unit for efficient signal processing
- Up to 1 MB flash program memory
- Up to 256 kB RAM data memory
- 2.4 GHz radio operation
Radio Performance
- -106.8 dBm sensitivity @ 125 kbps GFSK
- -99 dBm sensitivity @ 1 Mbit/s GFSK
- -96.1 dBm sensitivity @ 2 Mbit/s GFSK
- TX power up to +8 dBm
Low System Energy Consumption
- 3.6 mA RX current (1 Mbps GFSK)
- 4 mA TX current @ 0 dBm output power
- 9 mA TX current @ 6 dBm output power
- 11 mA TX current @ 8 dBm output power
- 30 μA/MHz in Active Mode (EM0) at 76.8 MHz
- 3.4 μA EM2 DeepSleep current (256 kB RAM retention and RTC running from LFXO)
- 1.5 μA EM2 DeepSleep current (16 kB RAM retention and RTC running from LFXO)
- 0.16 μA EM4 current
Wide Selection of MCU Peripherals
- 16-bit Analog to Digital Converter (IADC)
- Analog Comparator (ACMP)
- Up to 26 General Purpose I/O pins with output state retention and asynchronous interrupts
- 8 Channel DMA Controller
- 12 Channel Peripheral Reflex System (PRS)
- 3 × 16-bit Timer/Counter with 3 Compare/Capture/PWM channels
- 2 × 32-bit Timer/Counter with 3 Compare/Capture/PWM channels
- 32-bit Real Time Counter
- 24-bit Low Energy Timer for waveform generation
- 1 × Watchdog Timer
- 2 × Enhanced Universal Asynchronous Receiver/Transmitter (EUSART)
- 2 × I2C interface with SMBus support
- Digital microphone interface (PDM)
- Precision Low-Frequency RC Oscillator to replace 32 kHz sleep crystal
- RFSENSE with selective OOK mode
- Die temperature sensor with +/- 1.5 °C accuracy after single-point calibration
- Coulomb counter integrated into DC-DC
Supported Modulation Format
- 2 (G)FSK with fully configurable shaping
- OQPSK DSSS
- (G)MSK
Protocol Support
Wide Operation Range
- Devices with Buck DC-DC
- 1.8 V to 3.8 V supply range
- -40 °C to 125 °C
- 1.8 V to 3.8 V supply range
- Devices with Boost DC-DC
- 1.2 V to 1.7 V supply range
- -20 °C to 55 °C
Packages
- QFN40 5 mm × 5 mm × 0.85 mm